آمپلی فایر

توسط: نت استاک|آخرین به روز رسانی: 1401/05/25
به اشتراک گذاری در:

 
آمپلی فایر تحت شبکه یکی از ابزارهای امنیتی حیاتی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها است. این ابزار به طور کلی برای مدیریت ترافیک شبکه، محافظت از داده‌ها و جلوگیری از حملات سایبری استفاده می‌شود. یکی از مزایای استفاده از آمپلی فایر تحت شبکه قابلیت مدیریت و کنترل دقیق ترافیک شبکه است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که ترافیک شبکه را بر اساس قوانین و سیاست‌های امنیتی خودتان مدیریت کنید و از ورود دسترسی‌های غیرمجاز جلوگیری کنید.
 

تعریف آمپلی فایر 

آمپلی فایر نبض تپنده ی هر سیستم صوتی است و وظیه ی آن تقویت سیگنال های صوتی ضعیف است. چطور تقویت کردن و به چه میزان تقویت کردن صدا توسط آمپلی فایر ها باعث دسته بندی آنها می گردد. 
 اگر سراغ اینکه چطور یک آمپلی فایر صدا را تقویت می کند برویم باید آمپلی فایر ها را به لحاظ تکنولوژی ساخت به دو دسته طبقه بندی کنیم:


•    آمپلی فایر اهمی 
•    آمپلی فایر ولتی 


آمپلی فایر اهمی چیست و چه طور کار می کند؟

اولین آمپلی فایر ساخته شده یک آمپلی فایر اهمی بود. در این نوع آمپلی فایر بلندگو ها مستقیما به آمپلی فایر متصل می شوند. به همین علت کیفیت صدای آمپلی فایر اهمی از آمپلی فایر ولتی بهتر است. ولی باید فاصله بلندگو تا آمپلی فایر کم باشد. دلیل چیست؟


دلیل اصلی، مقاوت موجود در خود آمپلی فایر، کابل بلندگو و خود بلندگو است. محاسبه افت صدا در کابل یکی از نیازهای مهم در طراحی سیستم‌های توزیع صدا است. سیستم‌های صوتی برای انتقال سیگنال‌های صوتی از کابل‌های مسی بهره می‌برند. بسته به نوع آلیاژ مس به کار رفته در تولید کابل و نیز ضخامت این کابل‌ها در سیگنال انتقال یافته ی صدا، کاهش کیفیت صورت می گیرد. برای جلوگیری از این کاهش صدا لازم است که سیستم‌های فرستنده، در ابتدا، محاسبه ی افت صدا در کابل را انجام داده و سپس با تقویت صدا در حد مورد نظر از افت کیفیت صدا جلوگیری نمایند.

مشکل دیگر امپدانسی است که ممکن است به دلیل طولانی بودن کابل از آمپلی فایر تحت شبکه تا بلندگو باعث کاهش توان صدای وردی به اسپیکر گردد. نگران نباشید ،کمی جلوتر امپدانس را توضیح خواهیم داد. 

پس طول کابل، ضخامت یا سطح مقطع کابل، تعداد و توان بلندگو ها می توانند باعث افت صدا در آمپلی  فایر های اهمی شوند. همانطور گه گفتیم یکی دیگر از مواردی که سبب افت سیگنال صوتی در کابل می‌شود، تعداد اسپیکرهایی است که از یک رشته کابل برای تغذیه سیگنال استفاده می‌کند. با افزایش تعداد اسپیکرهایی که از یک کابل استفاده می‌کنند سیگنال ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود.


آمپلی فایر ولتی چیست؟

در آمپلی فایر اهمی جریان بالا بود و ولتاژ پایین و به علت افت جریان که به گرما تبدیل می شود افت صدا هم داریم ولی در آمپلی فایر ولتی از طریق ترانس های صوتی افزاینده ولتاژ، ولتاژ را افزایش و متقابلا جریان را کاهش می دهیم. با این کار تلفات کمتری داریم. وقتی کابل به بلندگو رسید باید به صورت عکس عمل کنیم و ولتاژ را کاهش دهیم. برای این کار از ترانس صوتی کاهنده ولتاژ استفاده می کنیم. پس به نکته ای می رسیم!!!!

 

فرق بلندگوی ولتی و اهمی چیست؟

بلندگوی ولتی می بایست به آمپلی فایر ولتی متصل شود و بلندگوی اهمی به آمپلی فایر اهمی. 
در مورد ترانس یا ترانسفورماتور صوتی هم بهتر است کمی توضیح بدهیم.


اول امپدانس را توضیح دهیم: 

مقاومت داخلی سیم پیچ ترانس را امپدانس می گوئیم. واحد اندازه گیری آن اهم است و با حرف Z نمایش می دهیم. اصولا کلمه مقاومت را در مدارهای DC و کلمه امپدانس را در مدار های AC استفاده می کنیم.

اگر بخواهیم به صورت کلی تر بگوئیم امپدانس در نتیجه مقاومت در برابر جریان DC و واکنش در برابر جریان AC است. مقاومت همیشه دارای عددی ثابت است ولی امپدانس متغییر است. عددی که در کنار بلندگو ها درج می گردد در واقع میانگین امپدانس بلندگو است مثلا 8 اهم. 


چرا باید تطبیق امپدانس انجام بدیم؟

باید خروجی آمپلی فایر و ورودی بلندگو ها از نظر امپدانس هماهنگ باشند و اصلاحا تطبیق امپدانس انجام شود. این تطبیق امپدانس را ترانس مچینگ یا همان ترانس صوتی انجام می دهد. حالا شاید متوجه شده باشید که اگر تعداد بلندگو ها زیاد باشد و یا مسیر بین امپلی فایر و بلندگو ها زیاد باشد می بایست از بلندگوی ولتی استفاده کنیم. 

اجازه بدهید تا آمپلی فایر تحت شبکه را هم تعریف کنیم و بعد به تفاوت این دو مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

تعریف آمپلی فایر ip

آمپلی فایر تحت شبکه سیگنال های صدا را در قالب بسته های دیتا دریافت می کند و بعد از پردازش کردن آن را برای تقویت با توان بالاتر به سمت مدار آمپلی فایر ارسال می کند و در نهایت صدای تقویت شده را به بلندگو ها ارسال می کند. نام های مشابه و همسان دیگری که به جای آمپلی فایر تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از، آمپلی فایر IP، آمپلی فایر SIP، آمپلی فایر VoIP و به همین علت ممکن است در ادامه از هر یک از این نام ها در متن استفاده نمائیم.
 
میزان تقویت صدا در آمپلی فایرهای تحت شبکه متفاوت است. در آمپلی فایرهای IP، صدا از بستر شبکه وارد می شود و بعد از تقویت شدن به سمت خروجی ارسال می گردد. اصولا خروجی آمپلی فایرهای تحت شبکه، بلندگو های آنالوگی هستند که به نسبت توان آمپلی فایر تغذیه می شوند. ممکن است این بلندگو ها بر اساس نوع آمپلی فایر به صورت ولتی یا اهمی تامین شوند. 

 

آمپلی فایر پیجینگ تحت شبکه

آمپلی فایر پیجینگ تحت شبکه یکی از روش‌های مهم ارتباطی در شبکه‌های کامپیوتری است که به کمک آن می‌توان اطلاعات را به صورت مستقیم و بدون نیاز به اتصال دائمی ارسال کرد. این روش امکان ارسال اطلاعات به گیرنده‌های مختلف را فراهم می‌کند و برای انتقال داده‌ها از یک نقطه به نقطه دیگر از شبکه استفاده می‌شود.

یکی از مزایای اصلی آمپلی فایر پیجینگ تحت شبکه، کارایی و سرعت بالا در انتقال داده‌ها است. با استفاده از این روش، می‌توان به سرعت بالایی اطلاعات را به گیرنده‌های مختلف ارسال کرد و از این طریق زمان و هزینه را کاهش داد. همچنین، این روش امکان ارسال اطلاعات به چندین گیرنده به صورت همزمان را فراهم می‌کند که باعث افزایش بهره‌وری و کارایی شبکه می‌شود.

آمپلی فایر تحت شبکه همچنین امکان ارسال اطلاعات به صورت گسترده و به گروه‌های مختلف را فراهم می‌کند. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی اطلاعات را به تمام اعضای یک گروه یا شبکه ارسال کرده و از این طریق ارتباطات خود را بهبود دهند.


 تفاوت آمپلی فایر آنالوگ با آمپلی فایر تحت شبکه

همانطور که متوجه شدید اساس کار هر دو تقویت صدای ورودی است. هر دو هم می توانند اهمی باشند و هم ولتی. در آمپلی فایر های آنالوگ، ورودی شما از طریق میکروفون کابلی، USB، بلوتوث، ورودی های AUX و سی دی یا ماژول رادیوی سخت افزاری به ورودی مدار آمپلی فایر متصل خواهد ولی در آمپلی فایر های تحت شبکه ورودی شما از طریق کابل شبکه است. 

شاید بپرسید ورودی های آمپلی فایر تحت شبکه به چه شکلی خواهند بود؟

همانند میکروفون کابلی شما می توانید از یک تلفن IP و یا میکروفون های تحت شبکه استفاده نمائید. و یا می توانید از طریق تلفن نرم افزاری و به کمک یک هدست به آمپلی فایر متصل شوید و پیج کنید. برای پخش کردن صدای موزیک کافیست تا در تلفن نرم افزاری تان ورودی صدا را روی ورودی میکروفون کامپیوتر تنظیم کنید و بعد از تماس با آمپلی فایر ،هر موزیک یا فایل صوتی را از روی آن پخش کنید. البته راهکار جامع تر استفاده از نرم افزار هایی است که برای سیستم پیجینگ طراحی شده اند.

 

شرکت اتصال صوت نرم افزاری را تولید و توسعه داده است که دارای ویژگی های زیر است:
• امکان تعریف نامحدود زون 
• امکان تعریف نامحدود داخلی پیجینگ برای المان هایی نظیر بلندگو های تحت شبکه، اینترکام های تحت شبکه، آمپلی فایر های تحت شبکه و مبدل های آنالوگ به SIP
• پخش اذان خودکار بر حسب موقعیت جغرافیایی و ساعت محلی
• پخش اذان در متد اهل تسنن و تشیع 
• امکان پخش موسیقی به صورت آلبوم 
• امکان آپلود فایل صوتی به صورت MP3
• اولویت بندی پیجینگ به پخش موزیک 
• پشتیبانی از SIP Trunk
• تنوع در زمانبندی آلارم
• امکان اتصال به زون سلکتور سخت افزاری
• پشتیبانی از پروتکل های SRTP ،DHCP و NAT

 

کاربرد آمپلی فایر های تحت شبکه 

آمپلی فایر های تحت شبکه را می توان در هر نقطه ای که کابل شبکه نزدیک آن است قرار دهید. اگر دوربین های شما IP است بدانید که نیاز به کابل کشی مجدد نیست و کافی است از مبدل های یک به دو برای داشتن دو پورت شبکه روی یک کابل شبکه استفاده کنید. پس یکی از کاربرد های آمپلی فایر IP کاهش کابل کشی است.

از دیگر مزایای آمپلی فایر تحت شبکه امکان پیج کردن آن با سانترال های تلفن شماست. یعنی یک سیستم پیجینگ ارزان و مختصر که از هر جایی از سازمانتان که بخواهید و حتی از هر جایی که بتوانید به آی پی روی آمپلی فایر IP متصل شوید می توانید پیج کنید و موزیک پخش کنید.

برای آمپلی فایر های با توان بالا، از جریان برق 220 ولت استفاده می شود. برای تغذیه مدار آمپلی فایر های تحت شبکه نیاز به ترانس های تقویت دوبل می باشد که بتوانند صدای ورودی از بستر شبکه را به سمت بلندگو ها هدایت کرد. با توجه به وزن و اندازه ترانس های تغذیه ، سعی می شود تا در طراحی آمپلی فایر های تحت شبکه ، حداکثر توان را بین 200 الی 400 وات در نظر گرفت. 
  

 مزیت های استفاده از آمپلی فایر های تحت شبکه 

• کاهش کابل کشی
• مدیریت آسان
• امکان اتصال به سیستم های دیگر مثل مرکز تلفن
• تغییر نرم افزاری میزان صدای خروجی 
• امکان پخش نرم افزاری موسیقی 
• امکان پیج کردن بدون نیاز به سرور
• امکان پخش خودکار اذان 

 
بر خلاف آمپلی فایرهای آنالوگ که مجبور هستیم از چندین دکمه سخت افزاری برای زونبندی استفاده نمائیم ، در آمپلی فایر های تحت شبکه این کار به صورت نرم افزاری از روی سرور و یا به وسیله تلفن های آی پی انجام می گردد، به دلیل کاهش سیم کشی، این نوع آمپلی فایرها عمدتا در نوع تک زون و در صورت سفارش تولید به صورت دو زون تولید می شوند. 

شاید برای شما مهم نباشد که برد الکترونیکی آمپلی فایر چطور کار می کند ولی با توجه سوالات برخی مشتریان در انتها می خواهیم تا به معرفی انواع کلاس آمپلی فایر از نظر ساخت مدار الکترونیکی بپردازیم. طبقه بندی یا اصطلاحا کلاس های آمپلی فایر، خصوصیات عملکردی آمپلی فایر است. در هر کلاسی از آمپلی فایر، هنگام عبور جریان از آنها ، پاسخ های متفاوتی خواهند داشت.  
کلاس های مختلف آمپلی فایر ها را با حروف A ، B ، C ، AB ، D ، E ، F ، T  نمایش می دهند. در طبقه بندی آمپلی فایر های صوتی، کلاس AB و D متداولترین ها هستند که کلاس D از توپولوژی سوئیچینگ و تکنیک PWM (مدول سازی پهنای پالس) استفاده می کند.

 

آمپلی فایر کلاس A
آمپلی فایر های کلاس A “همیشه روشن” هستند. این آمپلی فایرها بسیار داغ می کنند زیرا ترانزیستورهای موجود در آمپلی فایر همیشه روشن هستند. این آمپلی فایرها طراحی مدار بسیار ساده ای نسبت به کلاس های دیگر دارند و کم ترین اعوجاج را دارند. به طور خلاصه ، با توجه به داغ شدنشان ، کیفیت صدای عالی دریافت می کنید. برای خرید آمپی فایر کلاس A عجله نکنید و به ادامه متن توجه کنید.

آمپلی فایر کلاس B

برخلاف آمپلی فایرهای کلاس A ، آمپلی فایر های کلاس B سوئیچ می شوند. این بدان معناست که آنها از مدارهای داخلی استفاده می کنند که به آنها امکان می دهد در صورت عدم وجود سیگنال صوتی برای تقویت ، ترانزیستورهای خروجی خود را “خاموش” کنند. که منجر به بهره وری بسیار بهبود یافته می شود. اما همچنین با کاهش قابلیت شفافیت صدا نیز همراه است. تقویت کننده های کلاس B تمایل به ایجاد تحریف و اعوجاج زیادی دارند اما بسیار کارآمدتر از تقویت کننده های کلاس A هستند.

آمپلی فایر کلاس AB
این آمپرها در واقع ترکیبی از کلاس های تقویت کننده A و B هستند. آنها بهترین ویژگی های هر دو کلاس را با کارایی کلاس B و کیفیت صدای عالی کلاس A با اعوجاج کم ترکیب می کنند. آمپلی فایرهای قدرت کلاس AB متداول ترین آمپلی فایر در سیستم های صوتی  هستند. خرید آمپلی فایر AB همیشه نسبت به خرید آمپلی فایر های نوع A و B بیشتر توصیه می گردد. 

آمپلی فایر کلاس ‏D
این مدل از آمپلی فایرها با مدل‌های عنوان شده قبلی یک تفاوت اصلی دارد، به جای ترانزیستور از ‏سویچینگ استفاده می‎شود. یعنی ترانزیستور آن‌ها عملکردی شبیه به کلید دارد و می‌تواند کاملا باز یا ‏بسته باشد. این مدل جزو کلاس های آمپلی فایر مرغوب به حساب می‌آید.
 

 

مشخصات فنی آمپلی فایر تحت شبکه

آمپلی فایر تحت شبکه به عنوان یکی از اجزای اصلی امنیت شبکه عمل می‌کند و وظیفه محافظت از داده‌ها و اطلاعات مخابراتی را بر عهده دارند. بنابراین، مشخصات فنی آمپلی فایر تحت شبکه بسیار حیاتی است و باید با دقت و دقت بالا مورد بررسی قرار گیرد. یکی از مهمترین مشخصات فنی آمپلی فایر تحت شبکه، توانایی پردازش داده‌ها است. ظرفیت پردازش داده‌ها تعیین کننده اصلی کیفیت و کارایی آمپلی فایر است. همچنین، توانایی این دستگاه‌ها در مقابله با حملات دیده نشده و تشخیص واقعی از تهدیدهای امنیتی نیز بسیار حیاتی است.

قابلیت مدیریت و پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف نیز یکی از مشخصات فنی مهم آمپلی فایر تحت شبکه است. این قابلیت‌ها باید به گونه‌ای باشند که توانایی ارتباط با سایر دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف را داشته باشند و بتوانند به راحتی با تغییرات شبکه سازگاری پیدا کنند. در نهایت، مصرف انرژی و ابعاد فیزیکی نیز مشخصات فنی مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. آمپلی فایر تحت شبکه باید از نظر انرژی‌ای کارآمد و بهینه بوده و همچنین از نظر ابعاد فیزیکی، قابلیت نصب و استفاده آسان را داشته باشد.

 

عملکرد آمپلی فایر تحت شبکه

آمپلی فایر تحت شبکه یکی از ابزارهای مهم امنیتی است که در شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. این ابزار به منظور محافظت از اطلاعات و داده‌های حساس در شبکه‌ها و جلوگیری از حملات امنیتی طراحی شده است. عملکرد یک آمپلی فایر تحت شبکه بسیار مهم است و باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
یکی از عملکردهای اصلی آمپلی فایر تحت شبکه، فیلتر کردن ترافیک شبکه است. این به معنای این است که آمپلی فایر تحت شبکه قادر است ترافیک ورودی و خروجی شبکه را بررسی و ارزیابی کند و تصمیم بگیرد که کدام بسته‌ها باید اجازه عبور داشته باشند و کدام بسته‌ها باید مسدود شوند. این عملکرد بسیار مهم است زیرا به شبکه اجازه می‌دهد تا از حملات مخرب مانند حملات دیدنی و نا‌دیدنی محافظت شود. در نهایت، عملکرد آمپلی فایر تحت شبکه به مدیران شبکه امکان می‌دهد تا از وضعیت امنیتی شبکه خود آگاه شوند و اقدامات لازم را برای تقویت امنیت شبکه انجام دهند. این ابزار مهم در حفظ امنیت و امانت اطلاعات شبکه‌ها نقش بسیار مهمی دارد و باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.
 

نتیجه گیری

آمپلی فایر تحت شبکه یکی از ابزاهای امنیتی حیاتی برای حفاظت از شبکه های سازمانی است. با توجه به اهمیت این ابزار، نتیجه گیری نشان می دهد که استفاده از آمپلی فایر تحت شبکه برای حفاظت از اطلاعات و منابع سازمانی بسیار ضروری است.

 

راهنمای خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه

راهنمای خرید مرکز تلفن

بررسی اینترکام های تحت شبکه

بررسی اسپیکر های تحت شبکه

بررسی آمپلی فایر های تحت شبکه

بررسی تلفن های صنعتی تحت شبکه

رضایت نامه های خریداران این محصول

در تاریخ 1403/1/18 توسط مدیر بروزرسانی شد*


چت با کارشناسان در واتس آپ