فروشگاه نت استاک
نظرسنجی
سوال یک


راهنمای پیجینگ

فرستنده های پیجینگ نقشی حیاتی در ایجاد یک شبکه پخش قابل اعتماد و اطمینان از رسیدن سریع ارتباطات به مقصد مورد نظر خود دارند. بنابراین اگر قابلیت اطمینان، امنیت و کارایی برای سیستم پیجینگ شما ضروری است، بهتر است کمی در مورد نحوه عملکرد فناوری فرستنده پیجینگ بدانید. پیجرها دستگاه های مخابراتی کوچکی هستند که سیگنال های رادیویی را دریافت می کنند که به صورت پیام رمزگشایی می شوند. فرستنده ها (که ایستگاه های پایه پیجینگ نیز نامیده می شوند) در فرکانس های خاصی پخش می شوند. هنگامی که یک پیجر آدرس منحصر به فرد خود را می شنود، پیام را دریافت کرده و به کاربر هشدار می دهد. سیستم های پیجینگ از طریق سیگنال های رادیویی با فرکانس بالا پخش می شوند. فرستنده‌ها و آنتن‌های پیجینگ پرقدرت سیگنال را قادر می‌سازند تا با تداخل کمتری نسبت به شبکه‌های تلفن همراه به دورتر برسد.

راهنمای سیستم پیجینگ (Paging System Guide)

راهنمای سیستم پیچینگ مناسب برای کارشناس سیستم صوتی سازمانی است که به قصد ایجاد هماهنگی بیشتر، اطلاع‌رسانی بهتر، بهره‌وری بالاتر و در نهایت کاهش آلودگی‌های صوتی تلاش می کند. راهنمای خرید سیستم پیجینگ که در این متن ارائه می‌گردد به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین سیستم پیجینگ را برای سازمان خودتان خریداری کنید. تا انتهای این نوشته شما مطالب زیادی را پیرامون راهنمای خرید سیستم پیجینگ نصب آن در سازمان و نکاتی که لازم دارید تا یک خرید موفق داشته باشید را فرا خواهید گرفت.
پیجینگ در محل تقریبا یک عنصر مهم در هر کسب و کاری است. از بیمارستان‌ها گرفته تا مدارس، تأسیسات تولیدی و ساختمان‌های اداری، سیستم‌های نشانی عمومی ابزار مؤثری برای سازمان‌ها هستند تا پیام‌های مهم را در طول سناریوهای روزمره و اطلاعات حیاتی در زمان اضطراری مطلع کنند.

راهنمای خرید سیستم پیجینگ

خرید سیستم پیجینگ (Paging System Buying Guide) برای بسیاری از سازمان‌ها یک خرید مهم و حیاتی است. هماهنگ کردن کارمندان، نیروهای کار، ارباب رجوعان و سایر افراد حاضر در یک سازمان بدون داشتن یک سیستم پیجینگ مناسب سخت و بسیار پر زحمتاست. بسیاری از افراد و شرکت‌ها برای آنکه بتوانند سیستم پیجینگ مناسبی را خریداری کنند دچار ابهام و سردرگمی هستند، اسم‌ها و اصطلاحات زیادی در این بازار وجود دارد که سبب سردرگمی این افراد می‌شود. ما راهنمای خرید سیستم پیجینگ کوتاه و مختصری را آماده کرده‌ایم که هر آنچه که برای خرید موفق نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

انواع سیستم پیجینگ (Types of Paging System)

دو نوع سیستم پیجینگ داریم که این تقسیم بندی بر اساس تکنولوژی ساخت سیستم پیجینگ انجام شده است. می توان انواع سیستم پیجینگ را در دسته بندی های مختلفی مثل پیجینگ صنعتی و پیجینگ اداری هم قرار داد ولی در اینجا دو نوع ذیل را که اهمیت بیشتر و شمول بیشتری دارند بررسی خواهیم کرد.

  • پیجینگ آنالوگ(Analig Paging)
  • پیجینگ IP یا پیجینگ از راه دور(Remote Paging)

پیجینگ آنالوگ

اولین اصطلاحی که در بازار سیستم‌های پیجینگ به گوش شما می‌خورد، دو نام پیجینگ آنالوگ (Analogue) و پیجینگ IP است. سیستم پیجینگ آنالوگ نوع قدیمی توزیع صدا است. در این سیستم صدا پس از جذب از طریق میکروفن پیجینگ صرفا تقویت شده و در یک شبکه ی توزیع صدا، پخش می‌شود. بلندگوهای شیپوری که در معابر و مساجد دیده اید سیستم آنالوگ هستند. این سیستم‌ها از نظر توزیع صدا بسیار ضعیف هستند و به خاطر شکل ظاهری صدای آن‌ها اغلب شدید است و برای توزیع صدا در محیط‌های بدون نویز اصلاً مناسب نیستند.

سیستم پیجینگ  IP  

سیستم پیجینگ IP نوع جدید و مدرن انتقال صدا است. در این سیستم صدا پس از جذب از طریق میکروفن پیجینگ تبدیل به کدهای صفر و یک دیجیتالی می‌شود و سپس با استفاده از این روش انتقال پیدا می‌کند. روش کار تبدیل صدا به کدهای دیجیتالی، انتقال و پردازش و تولید دوباره صدا در اینجا پیچیده‌تر از سیستم آنالوگ است، اما کیفیت صدا فوق‌العاده خوب و با کیفیت است. در اینجا مشکل افت صدا وجود ندارد و در عین حال به خاطر تبدیل شدن صدا به کدهای دیجیتالی امکانات فوق‌العاده ای برای مدیریت صدا در اختیار ما قرار می‌گیرد.

سیستک پیجینگ IP در واقع شکل توسعه یافته از سیستم پیجینگ دیجیتالی است. در زمانی که شما کدهای دیجیتالی را در اختیار دارید می‌توانید آن را از طریق یک شبکه داده انتقال دهید. با توجه به اینکه در اینجا تجهیزات پیجینگ متنوعی مانند اسپیکر پیجینگ، اینترکام داخلی، میکروفن پیجینگ اضافه می‌شوند، شما نیازمند یک روش برای آدرس‌دهی تجهیزات پیجینگ هستید. در اینجا ما از Internet Protocol یا به اختصار IP آدرس‌ها استفاده می‌کنیم تا به دستگاه‌های موجود در شبکه بگوییم که هر بسته داده را به کدام ابزار ارسال کنند و یا آنکه آن‌ها را از کدام ابزار دریافت کنند. با داشتن IP آدرس‌ها شما می‌توانید یک سیستم توزیع صدای دقیق و مدیریت شده را در اختیار داشته باشید، برای مثال می‌توانید مشخص کنید که صدا در کدام اسپیکر پیجینگ پخش شود، یا سطح صدا در کدام اینترکام داخلی چقدر باشد.

همچنین می‌توانید اقدام به دسته‌بندی تجهیزات سیستم پیجینگ (Paging Equipment) کرد، پروتکل‌های امنیتی تعریف کنید و هزاران الگوی فعالیت دیگر را با هزینه ی کمتری در قیمت سیستم پیجینگ خودتان بچینید. با IP آدرس‌ها شما نه تنها یک شبکه بسیار بهره ور دارید، بلکه می‌توانید در زمان نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ آن را با سیستم های دیگر مانند سیستم تلفن‌ها داخلی (VOIP) سیستم دوربین‌های مدار بسته، سیستم‌های اطفاء حریق و نظارتی ترکیب و یکپارچه کنید.

نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ (Paging System Installation)

تا اینجا راهنمای خرید سیستم پیجینگ شما را با مفاهیم بنیادی سیستم پیجینگ دیجیتال و IP آدرس‌ها آشنا کرد، اما نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ نیاز به برداشتن گام های هماهنگ سازی است. برای مراکز بزرگ مانند بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های مترو، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، کارخانه‌های صنعتی و حتی مدارس، یک سیستم توزیع صدا به تنهایی نمی تواند بهره‌وری صد در صد را برای شما به ارمغان بیاورد. شما در اینجا نیازمند بهره‌گیری از سیستم‌های دیگر مانند دوربین‌های مدار بسته، سیستم تلفن IP، سیستم‌های اینترکام داخلی و تلفن صنعتی هستید. حتی امروزه با توسعه فناوری ترکیبی از بینایی ماشینی و سیستم‌های پیجینگ برای اقدام به موقع به کار گرفته می‌شود.

برای همین در زمانی که شما اقدام به خرید و نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ خودتان می‌کنید باید به قابلیت‌های یکپارچه سازی آن توجه داشته باشید. این قابلیت بهره‌وری بیشتر و هزینه کمتر در نظارت را برای شما به ارمغان می‌آورد. در زمان خرید و نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ، شما باید به فکر توسعه‌های آینده نیز باشید. سیستم پیجینگ آنالوگ امکانات محدودی را برای توسعه در اختیار شما قرار می‌دادند، اما سیستم‌های پیجینگ IP به دلیل فناوری‌هایی که در آن‌ها به کار رفته‌ است، بسیار توسعه پذیر می باشد و شما می‌توانید با تغییرات اندک تجهیزات پیجینگ متعددی را به سیستم پیجینگ خودتان وارد کنید.

راهنمای خرید تجهیزات سیستم پیجینگ

راهنمای خرید تجهیزات سیستم پیجینگ (Guide to Buying Paging System Equipment) هر سیستم پیجینگی به تجهیزات مختلفی (در اینجا ما فقط به سیستم‌های پیجینگ دیجیتالی می‌پردازیم) نیاز دارد. در ادامه به معرفی عملکرد برخی از این تجهیزات در سیستم پیجینگ IP می‌پردازیم.

میکروفن سیستم پیجینگ

(Paging System Microphone) میکروفن پیجینگ امواج فیزیکی صدا را تبدیل به امواج الکتریکی و در نهایت کدهای دیجیتالی می‌کند، یک میکروفن پیجینگ مناسب برای سیستم پیجینگ IP باید قابلیت جذب صوت بالایی داشته باشد. میکروفن‌هایی که امروز در بازار موجود هستند، قابلیت کاهش نویز، حفظ تقریبی صداهای اطرف و پر طنین کردن صدای دریافتی را دارند. همچنین برخی از آن‌ها از چراغ‌هایی برای نشان دادن وضعیت دریافت صدا، خاموش، توقف و هشدار بهره می‌برند. میکروفن‌ پیجینگ از طریق کابل به سیستم پیجینگ از راه دور متصل می شود.

اسپیکر پیجینگ (Paging Speaker)

اسپیکرهای پیجینگ تحت شبکه در واقع ابزارهایی برای تبدیل کدهای دیجیتالی به امواج الکتریکی و در نهایت امواج فیزیکی صوتی هستند. اسپیکر یا بلندگوهایی که در سیستم پیجینگ از راه دور به کار گرفته می‌شوند بسیار متنوع هستند. برخی از آن‌ها کوچک هستند، در حالی برخی دیگر به انداز یک مانیتور 52 اینچ بزرگ هستند. به صورت معمول اسپیکرها در سیستم پیجینگ ابعاد متنوعی دارند. ممکن است اسپیکر پیجینگ از نوع شیپوری، سقفی و یا دیواری باشد. طنین صدا نیز بستگی به توان آن‌ها دارد. اغلب اسپیکرهای سیستم پیجینگ از PoE استفاده می‌کنند. این قابلیت امکان انتقال جریان برق از طریق کابل انتقال داده را فراهم می‌کند و به همین خاطر کابل کشی کمی برای انتقال و توزیع صدا در شبکه نیاز است. در عین حال بسته به طراحی هر اسپیکر پیجینگ استفاده از آن نیز متفاوت است.

برخی از اسپیکرهای پیجینگ با صدای تن پایین و بم و در عین حال کوچک طراحی می‌شوند. این کار سبب جلوگیری از انعکاس صدا در محیط و جلوگیری از آلودگی صوتی و کاهش نویز است. در اغلب بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها که آلودگی صوتی یک مشکل است و به همین دلیل بهره‌گیری از این اسپیکرهای پیجینگ رایج است. در حالی که اسپیکرهای دیگر ممکن است صدای زیرتر و بلندتری داشته باشند که مناسب فضاهای باز مانند ایستگاه‌های مترو، پادگان‌ها، پارک‌ها، ورزشگاه‌ها و نیز مراکز صنعتی هستند. این دسته از اسپیکرهای پیجینگ، صدای با طول موج بلند و پرتعداد را ایجاد می‌کنند که به راحتی از فاصله‌های دور شنیده می‌شوند.

اینترکام داخلی

ارتباط و هماهنگی در سیستم پیجینگ فقط محدود به میکروفن و اسپیکر پیجینگ نیست. در بسیاری از مواقع به خصوص در کارخانه‌ها حفظ ارتباط دو سویه یک الزام در سیستم پیجینگ است. اینترکام داخلی کارکردی شبیه به دربازکن‌های معمول دارند. کاربر با فشردن یک شاسی یا دکمه، یا استفاده از یک شماره‌گیر، به مرکز کنترل متصل می‌شود و می‌تواند صدا را انتقال داده و دریافت کند. اینترکام داخلی از دکمه برای ایجاد تماس های فوری و آسان استفاده می کند.

بلندگوی شیپوری (Horn Speaker)

اعلام وضعیت‌های هشدار یکی از کارکردهای سیستم‌ پیجینگ است. اعلام وضعیت‌هایی مانند آتش‌سوزی، تخلیه بار، حرکت تجهیزات، انتقال محموله و اعلام آغاز و اتمام شیفت های کاری از مواردی هستند که شما را الزام می کند تا از یک سیستم هشدار در سیستم پیجینگ خودتان استفاده کنید. در اغلب این موارد صدا از طریق بلندگوی شیپوری یا اسپیکرهای پیجینگ طراحی شده برای صداهای ریز و بلند پخش می‌شود و افراد را به فرار یا احتیاط بیشتر دعوت می‌کند.

ساعت‌ تحت شبکه (Network Clock)

در برخی از سازمان‌ها مانند مدارس، ایستگاه‌های قطار و مترو، کارخانه‌ها و پادگان‌ها، اعلام زمان و داشتن برنامه زمانی یک الزام کاری است. با استفاده از ساعت‌های تحت شبکه شما می‌توانید به راحتی برنامه‌های مختلفی را برای داشتن اعلام‌هایی در سیستم پیجینگ IP خودتان تنظیم کنید. این ساعت تحت شبکه به صورت یک دیوایس به شبکه متصل می‌شود و زمان را نشان می‌دهد. ساعت تحت شبکه می‌تواند برنامه‌هایی را برای پخش برخی از صداها قبول کند. همچنین با استفاده از نرم افزار پیجینگ می‌توانید مشخص کنید که در زمان‌های مشخصی، صداهای از پیش تعیین شده در شبکه اسپیکرهای پیجینگ از راه دور شما توزیع شود.

دیگر تجهیزات پیجینگ طبیعی است که برای داشتن یک سیستم پیجینگ (Paging system) مناسب شما نیازمند داشتن یک سری از تجهیزات مانند سرور، سوئیچ و یا سایر تجهیزات ارتباطی هستید. به خاطر توسعه فناوری‌ها هر روز این موارد کوچکتر شده و با بهای کمتر و کارآیی بالاتری در بازار عرضه می‌شوند. بسته به نوع شبکه مورد استفاده در سیستم پیجینگ IP ، شما نیازمند بهره‌گیری برخی از این تجهیزات هستید.

سیستم پیجینگ ایرانی(Iranian Paging system)

ما در اینجا سعی کردیم که راهنمای خرید سیستم پیجینگ ابتدایی را در اختیار شما بگذاریم. به جای خرید کالای خارجی می توانیم از سیستم پیجینگ ایرانی تولید شده در شرکت پارس سیستم دلتا استفاده نمائیم. انجام پروژه های بزرگ و متعدد، گارانتی دو ساله و خدمات پس از فروش از دلایل خرید سیستم پیجینگ ایرانی به شمار می رود. گرچه این راهنمایی شاید به همه پرسش‌های شما پاسخ نداده باشد، شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان سیستم پیجینگ ایرانی دلتا در تماس باشید و از آن‌ها اطلاعات کاملتر را دریافت کنید.

قیمت سیستم پیجنگ (Paging System Price)

سابقه نشان داده است که برای بسیاری از ما ایرانی ها قیمت سیستم پیجینگ عامل مهمی در انتخاب است. ولی به این فکر کنیم که اگر با درصد اختلاف کمی در قیمت سیستم پیجینگ به انتخاب اشتباهی دست بزنیم ممکن است تمامی پولی که هزینه کرده ایم را دور بریزیم. بهتر است قبل از خرید سیستم پیجینگ به جای تمرکز روی قیمت سیستم پیجینگ از فروشنده بخواهیم دموی تجهیزات و بازدید از پروژه های نصب شده قبلی را برای شما مهیا نماید. 


مطلب در حال به روز رسانی است*
1403/03/06

سبد خرید
    سفارش شما

    جمع سبد : 0