نظرسنجی
سوال یک


اینترکام تحت شبکه

اینترکام تحت شبکه چیست؟ 

اینترکام تحت شبکه (Network Intercom) ابزاری برای ارتباط سریع و آسان صوتی و یا تصویری بین دو و یا چند فرد است. تعریف دیگر از اینترکام را می توان این طور بیان کرد که اینترکام تحت شبکه ابزاری تلفنی به منظور تماس فوری می باشد. اینترکام های تحت شبکه را در ادامه با نام های اینترکام IP و یا اینترکام صوتی نیز بیان خواهیم کرد. 

پیجینگ و اینترکام 

با توجه به این که اینترکام از ابزارهای کاربردی در سیستم های پیجینگ می باشد بنابر این در هنگام خرید اینترکام اصولا پیجینگ و اینترکام در کنار یکدیگر استعلام گرفته می شوند. با توجه به این که سیستم کنترلی پیجینگ و اینترکام یکی است شما هزینه آن را در خرید اینترکام به صورت جداگانه هم پرداخت خواهید کرد. پیشنهاد ما برای صرفه جویی شما این است که اگر هیچ یک از سیستم های پیجینگ و اینترکام را ندارید با استفاده از یک مشاور سیستم های صوتی اقدام به طراحی و سپس خرید یکجای پیجینگ و اینترکام نمائید. 

نحوه کارکرد اینترکام تحت شبکه

اینترکام IP از طریق یک کابل شبکه به سوئیچ شبکه وصل می شود. البته اینترکام آی پی به تنهایی کاربردی ندارد قطعا به نسبت نیاز حداقل دو اینترکام خواهید داشت. برای استفاده از اینترکام تحت شبکه می توانید از دو ابراز کنترلی استفاده نمائید : 

1. مرکز تلفن

2. سرور پیجینگ و اینترکام

منظور از مرکز تلفن نوع تحت شبکه آن می باشد. در حقیقت مرکز تلفن تحت شبکه همان سانترال VoIP یا IP PBX است که بر حسب سلیقه با این نام ها فراخوانی می شود. سرور پیجینگ و اینترکام به صورت اختصاصی برای استفاده اینترکام و پیجینگ طراحی شده است و بسیاری از امکانات مرکز تلفن را ندارد همین طور که مرکز تلفن امکانات سیستم پیجینگ و اینترکام را ندارد.

انواع اینترکام چیست؟ 

اینترکام به لحاظ تکنولوژی ساخت به دو دسته تقسیم می شود: 

دسته بندی دیگری بر اساس نوع ارتباط خواهیم داشت: 

 • اینترکام صوتی 
 • اینترکام تصویری 

با توجه به محیط مورد استفاده دو نوع اینترکام خواهیم داشت : 

 • اینترکام صنعتی 
 • اینترکام غیر صنعتی 

نوع دیگری از اینترکام ها بر اساس نوع ساخت وجود دارد:

 • اینترکام تک دکمه 
 • اینترکام دو دکمه 
 • اینترکام کیپد دار 
 • اینترکام چند دکمه 
 • اینترکام صفحه لمسی 
 • اینترکام هندست دار

بر اساس نوع نصب هم دسته بندی دیگری داریم : 

 • روکار 
 • توکار 

یک اینترکام ممکن است در یک و یا چند دسته بندی قرار گیرد. با توجه به منسوخ شدن سیستم اینترکام آنالوگ در این مقاله پیرامون اینترکام های تحت شبکه صحبت خواهیم کرد. اینترکام صوتی نوعی از اینترکام IP است که صرفا از صوت به عنوان عامل ارتباطی استفاده می کند. اینترکام صوتی پرکاربرد تر است چون اینترکام های تصویری زود به زود خراب می شوند و قیمت بالاتری نسبت به اینترکام های صوتی دارند. 

در دسته بندی اینترکام های صنعتی و غیر صنعتی کافیست بدانیم که اینترکام های صنعتی عمدتا  از بدنه فلزی ساخته می شوند و در برابر نفوذ آب ، گرد و غبار مقاوم تر هستند. اینترکام های غیر صنعتی بیشتر در محیط های اداری بخش های خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام خرید اینترکام های صنعتی حتما کیس استادی یا پروژه های نصب شده با آن برند را از فروشنده بخواهید چون هر اینترکام صنعتی مناسب هر نوع محیط صنعتی نیست مثلا در کارخانه های فولاد و سیمان با توجه به وجود گرد می بایست مقاومت اسپیکر بیرونی و میکروفن اینترکام برای همان محیط طراحی شده باشد ولی در کارخانه های صنایع غذایی نفوذ رطوبت عامل مهمتری است. 

در کارخانه ها و صنایع نوع کانکتور ها و نحوه ی محافظت از پورت های اینترکام تحت شبکه بسیار مهم است. کابل ها و سیم ها باید به نحوی به اینترکام وارد شوند که اینترکام نیاز به بازشدن مجدد برای نصب نداشته باشد. برخی از کارخانه های اینترکام آی پی سیستم اینترکام را طوری طراحی می کنند که باید قاب پشت اینترکام را باز نمائید ، کابل را از سوراخی در بدنه رد کنید و مجدد آن سر کابل را کانکتور بزنید ولی اینترکام های استاندارد دارای گلند یا کانکتور هایی به نام کوپلر هستند که پانل مونت است یعنی روی بدنه پیج می شود و می توانید بدون باز کردن اینترکام کابل ها را به آن متصل نمائید. 

در نوع ساخت اینترکام ممکن است بنا بر نیاز اینترکام های مختلفی داشته باشیم مثلا در نوع اینترکام تک دکمه برای محیط های صنعتی، بدنه از فلز ساخته شده است . بدنه فلزی معمولا از جنس آهن گالوانیزه و یا استیل می باشد. بسته به نوع نصب عمدتا در محیط های صنعتی نوع روکار کاربرد بیشتری دارد. از یک دکمه استیل برای تماس فوری و یا پاسخ به تماس استفاده می کند. نوع دکمه اینترکام ها پوش تو تالک است یعنی یکبار فشار و آن را رها می کنید تا تماس برقرار گردد و یا همین کار را برای پاسخ گویی به تماس ورودی انجام می دهید. 

 

چت با کارشناسان در واتس آپ