سیستم صوتی کارخانه

توسط: سیروس رضائی |آخرین به روز رسانی: 1401/03/07
به اشتراک گذاری در:

سیستم صوتی کارخانه(Factory Sound System)
سیستم صوتی کارخانه متشکل از تجهیزات صوتی و ارتباطی به منظور تسهیل تماس و فراخوانی افراد در کارخانه و کارگاه می باشد. می‌توان گفت سیستم صوتی کارخانه به یک مجموعه از بلندگو‌ها ی پیجینگ، آمپلی فایر پیجبنگ(Paging Amplifier) ، اینترکام داخلی ، میکروفون پیجینگ و آی پی فون صنعتی گفته می‌شود که مدیریت همه آنها به صورت مشترک با استفاده از یک سرور پیجینگ(Paging Server) قابل انجام است. سیستم صوتی کارخانه در صورتی که به درستی طراحی شده باشد می تواند به سیستم های هشدار و اعلام حریق نیز متصل شود. 

نصب و راه اندازی سیستم صوتی کارگاهی نیاز به اجرا توسط شرکت های تخصصی و با تجربه در این حوزه دارد. به بیانی بهتر می‌توان گفت یک کار حرفه ای محسوب می‌شود و برای اجرای آن می بایست سینی گذاری کابل ، حفاری ، داکت کشی ، لوله گذاری و سوئیچینگ به صورت صحیح و با دقت کامل اجرا شود تا تعمیر و نگهداری بدون هزینه یا کم هزینه ای داشته باشیم. 
عملکرد سیستم صوتی کارخانه(Factory Sound System Functionality) 
در کارگاه ها ایجاد ارتباط صوتی خوب و بدون نقص از اهمیت بالایی برخوردار است. اعلام پیغام های هشدار توسط میکروفون پیجینگ و آی پی فون صنعتی(Industrial IP Phone) و پخش آن توسط بلندگوی پیجینگ و اینترکام داخلی(Internal Intercom System) انجام می شود. در طراحی سیستم صوتی کارخانه انتخاب نوع و توان این تجهیزات بسیار حائیز اهمیت است. 
صدای تولید شده توسط دستگاه های ارسال کننده از طریق آمپلی فایر پیجینگ تقویت خواهد شد. آمپلی فایر پیجینگ و بقیه تجهیزات سیستم صوتی کارگاهی توسط سرور پیجینگ کنترل خواهند شد. عملکرد  کلی سیستم صوتی کارخانه بر مبنای تقویت صدای انسان و ماشین(سرور پیجینگ) در کنار افزایش وضوح ،کیفیت و همچنین زمانبندی پخش آن است. 

اجزای سیستم صوتی کارخانه(Implementation of the Factory Audio System)
بلندگو های پیجینگ
بلندگو های پیجینگ سقفی ، ستونی و شیپوری، اولین جزء سیستم صوتی کارخانه هستند که قصد توضیح در مورد آن ها را داریم. بلندگو ها مهمترین عنصر پخش صدا در سیستم صوتی کارگاهی است که متناسب با بخش های مختلف ازآن استفاده می کنیم . بلندگو های پیجینگ سقفی در بخش های اداری کارخانه ، بلندگو های پیجینگ ستونی در بخش های کم صدا مثل انبارها و بلندگو های پیجینگ شیپوری در سالن های تولید به کار می رود. 
البته از نام این دسته به راحتی قابل حدس است که محل صحیح برای نصب آنها کجاست ولی مهمتر از آن نحوه ی صحیح نصب آن  ها است. بلندگو های پیجینگ یک سیستم خروجی برای سیستم صوتی کارخانه محسوب می‌شوند. با توجه به محل نصب برخی از آن ها در فضاهای بیرونی ممکن است از نوع ضد آب استفاده کنیم.
بلندگوی پیجینگ سقفی دو دو نوع تولید می‌شود. یک مدل آن به صورت توکار و نوع دوم آن به صورت روکار نصب می شود. مدل توکار این نوع بلندگو به نحوی طراحی شده است که که سیم کشی آن درون سقف کاذب اجرا شود. این نوع بلند گو پخش صدای یکنواختی دارد و در مکان‌های سرپوشیده و آرام مورد استفاده قرار می گیرد. 

یک نوع دیگر از بلندگو های پیجینگ در سیستم صوتی کارخانه مربوط به بلندگوهای شیپوری است‌. از بلندگو شیپوری تحت عنوان بلندگوی هورون نیز یاد می‌شود. کاربرد اصلی این نوع بلندگو برای مکان‌های بزرگ و شلوغ است. منظور از شلوغی بیشتر مربوط به صداهای نویزی است که از دستگاه های تولید ، تراش ، خم ، جوش و ریختگی ایجاد می شود. بلندگوی پیجینگ شیپوری از قدرت پرتاب بالایی برخوردار است. بلندگو شیپوری دارای دو مدل اهمی و مدل ولتی است. تفاوت این دو مدل بلندگو هم در قطعه‌ای به نام ترانس مچینگ است که درون آنها قرار داده می شود. اگر در روند تولید بلندگو شیپوری از ترانس مچینگ استفاده شود، در نهایت بلندگوی ولتی ساخته می‌شود، در غیر این صورت به بلندگوی تولید شده، بلندگوی اهمی گفته می‌شود. در کل بلندگوی پیجینگ شیپوری ولتی در مقایسه با بلندگو شیپوری اهمی یک ترانس بیشتر دارد و وظیفه اصلی ترانس انتقال صدا برای فواصل طولانی تر است. 

آمپلی فایر پیجینگ
آمپلی فایر پیجینگ دستگاهی است که به جهت تقویت صدا در سیستم صوتی کارخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت و کارکرد صحیح آمپلی فایر پیجینگ در گرو کیفیت قطعات تشکیل دهنده آن است. برای انتخاب آمپلی فایر پیجینگ مناسب بهتر است به نوع و توان بلندگوی استفاده شده توجه کنید‌. آمپلی فایرها از تنوع بالایی برخوردار هستند و مسئول سیستم صوتی کارخانه باید با توجه به خواسته خود، نوع مناسب آن را انتخاب کند. 

میکروفون پیجینگ
میکروفون‌ پیجینگ یکی از متداولترین پایانه ها یا ابزار ورودی صدا در سیستم صوتی کارگاهی است. میکروفون پیجینگ آنالوگ و تحت شبکه دو نوع اصلی میکروفون می باشد. البته تقسیم بندی های دیگری مثل تعداد دکمه ها ، ورودی و خروجی های میکروفون و داشتن میله ی گردن غازی هم تنوع های دیگری هستند که در ذیل دو تنوع اصلی هستند. در بین میکروفون های پیجینگ می‌توان گفت، میکروفون رو میزی چند دکمه از محبوبیت بیشتری برخوردار است و به طور کلی در سیستم صوتی کارخانه پر کاربرد‌تر است. از هر دکمه ی این نوع میکروفون برای تماس و سیستم‌های فراخوان استفاده می‌شود. 

اینترکام داخلی
به منظور تماس فوری و آسان در سیستم صوتی کارخانه از اینترکام داخلی استفاده می شود. اینترکام داخلی می توانند همانند یک تلفن با دیگر اینترکام های داخلی تماس بگیرد و یا برای پخش پیغام و پیج کردن بلندگوی پیجینگ همانند میکروفون پیینگ عمل نماید. انواع مختلفی از اینترکام داخلی برای کاربرد های کارگاهی وجود دارد. اینترکام داخلی تک دکمه یکی از آن ها است که از یک میکروفون و اسپیکر داخلی برای ارسال و دریافت صدا و یک دکمه پوش تو تاک برای تماس استفاده می کند. برای محافظت از نفوذ رطوبت و خاک به داخل اینترکام داخلی از واشر های عایق استفاده می شود. 

آی پی فون صنعتی 
برای تماس در سیستم صوتی کارخانه به آی پی فون صنعتی که مقاوم در برابر ضربه ، قابل نصب روی دیوار و مقاوم در برابر آب و خاک است نیاز داریم. برای تماس های داخلی و خارج از کارخانه می توان از آی پی فون صنعتی استفاده کرد. البته محدودیت های شماره گیری می تواند بر حسب نوع مکان مورد استفاده توسط سیستم تلفنی تغییر یابد. برای محافظت بیشتر از نور ، خاک و آب بهتر است آی پی فون صنعتی را داخل کابین تلفن یا هود تلفن آکوستیک قرار دهیم. به منظور راحت و سریع دیده شدن در محیط کارخانه ، آی پی فون صنعتی در رنگ های زرد ، نارنجی و قرمز تولید می شود. 
 


مقالات مرتبط
چت با کارشناسان در واتس آپ